Sekcja pływacka VEGA

Aktualizacja: 18.07.2017r.

MARCEL GUZY Z VEGI DOBRODZIEŃ

DWUKROTNYM SREBRNYM MEDALISTĄ MISTRZOSTW POLSKI 16-LATKÓW W PŁYWANIU

Marcel Guzy z VEGI Dobrodzień zdobył dwukrotnie tytuł Vice Mistrza Polski podczas Mistrzostw Polski Juniorów 16 letnich w Opolu.

Podczas minionego weekendu (14.07 – 16.07.2017 r.) na pływalni Wodna Nuta w Opolu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów 16 letnich w pływaniu. Marcel Guzy zawodnik VEGI Dobrodzień startował w konkurencjach 50m, 100m i 200m stylem klasycznym oraz 200m i 400m stylem zmiennym.

Wyścigi w stylu klasycznym na średnich dystansach zapewniły naszemu zawodnikowi medalowe sukcesy. Konkurencje na dystansie 100m i 200m w swoim koronnym stylu Marcel ukończył na rewelacyjnym drugim stopniu podium krajowej imprezy mistrzowskiej.

Do wyścigu finałowego na 200m klasykiem Marcel wystartował z najlepszym wynikiem z porannych eliminacji. W biegu finałowym młody pływak ostatecznie zajął drugie miejsce ustępując jedynie reprezentantowi Polski – Mateuszowi Dubasowi z AZS AWF Katowice.

Prawdziwych emocji sportowych kibicom Marcel dostarczył w trzecim dniu zawodów, w wyścigu finałowym na dystansie 100m „żabką”. Poranne eliminacje zawodnik VEGI Dobrodzień ukończył z czwartym wynikiem czasowym. W trakcie finału Marcel pokazał „klasycznego” ducha walki. Przez cały wyścig trwała zacięta rywalizacja, a czwórka zawodników z Marcelem włącznie płynęła ławą. Na finiszu żaden zawodnik nie był pewny swojej pozycji i dopiero tablica świetlna z wynikami ukazała ostateczną kolejność na mecie. Marcel z nowym rekordem życiowym zajął drugie miejsce tuż za Jakubem Adamczakiem z UKS Shark Rudna.

Start Marcela Guzy w Mistrzostwach Polski Juniorów zaliczyć należy do bardzo udanych. Pływak VEGI Dobrodzień ukończył najważniejsze zawody sezonu z dwoma srebrnymi medalami i nowymi rekordami życiowymi. Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż Marcel ostatecznie okazał się jedynym medalowym reprezentantem Opolszczyzny. I to podwójnym – podwójne brawa i podwójne gratulacje !!

 

___________________________________________________________________________________

23 medale dla VEGI Dobrodzień oraz tytuł Najlepszej Zawodniczki w Legnicy.

W dniu 22.04.2017 r., pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Legnica, zostały zorganizowane VII Zawody Pływackie o Puchar Prezesa Dolnośląskiego Okręgowego Związku Pływackiego w Legnicy. W zawodach mogli startować zawodnicy w wieku 10-16 lat. Organizatorem zawodów był klub sportowy WANKAN Legnica oraz Dolnośląski Okręgowy Związek Pływacki.

W zawodach w Legnicy udział wzięli zawodnicy Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień, którzy zanotowali bardzo udane starty indywidualne oraz drużynowe zdobywając ostatecznie 23 medale, w tym 9 złotych, 8 srebrnych i 6 brązowych. Zdobycze medalowe zawodników Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień w konkurencjach indywidualnych i drużynowych przyczyniły się do sukcesu w ostatecznej klasyfikacji medalowej zawodów, w której VEGA Dobrodzień zajęła wysokie 2 miejsce na 16 sklasyfikowanych klubów, ustępując jedynie ekipie pływaków z Juvenii Wrocław.

Do sukcesu medalowego znacznie przyczyniły się dziewczęta, które zdobyły 13 medali, w tym jeden w konkurencjach sztafetowych. Z bardzo dobrej strony zaprezentowały się Marta Rakowska wśród 11-latek i Zuzanna Jonczyk wśród 12-latek. Każda z nich, w swoich trzech startach indywidualnych, zdobyła 3 złote medale. A ponadto, dzięki osiągniętym wynikom indywidualnym Marta zdobyła Puchar Prezesa DOZP dla Najlepszej Zawodniczki Zawodów w swojej kategorii wiekowej, a tym samym zapewniła uzyskanie Tytułu Najlepszego Trenera swojemu trenerowi klubowemu Olegowi Pyrog. Bardzo dobry start w zawodach zanotowała także zawodniczka Katarzyna Klama, która również zdobyła 3 medale; w tym 1 srebrny i 2 brązowe. Alicja Jonczyk zdobyła dwa medale; srebrny i brązowy. Wynik medalowy dziewcząt poprawiła Laura Oliwa, która zdobyła 1 srebrny medal. Dobre starty indywidualne poszczególnych zawodniczek pozwoliły dobrze rokować przed startem w konkurencji drużynowej. Sztafeta dziewcząt w składzie Zuzanna Jonczyk, Katarzyna Klama, Alicja Jonczyk i Marta Rakowska zdobyła brązowy medal na dystansie 4x50m stylem zmiennym.

Chłopcy startujący w zawodach wywalczyli ostatecznie 10 medali uwzględniając także medal srebrny w konkurencji sztafetowej. Z chłopców najlepiej zaprezentował się Jonasz Badura, który w swoich trzech startach indywidualnych, zdobył 3 medale: 2 złote i 1 srebrny. Dominik Kolecek w zawodach zdobył medal złoty i srebrny, a Patryk Krawiec również dwukrotnie stawał na podium zdobywając medal srebrny i brązowy. Dorobek medalowy chłopców powiększyli Marek Wąsik z medalem srebrnym i Arkadiusz Borkowski z medalem brązowym. Sztafeta chłopców w składzie Jonasz Badura, Patryk Krawiec, Dominik Kolecek i Arkadiusz Borkowski po emocjonującym wyścigu zdobyła srebrny medal na dystansie 4x50m stylem zmiennym, uznając jedynie wyższość ekipy z Juvenii Wrocław.

W Zawodach Pływackich o Puchar Prezesa Dolnośląskiego Okręgowego Związku Pływackiego w Legnicy udział wzięło 325 zawodników z 16 sekcji i klubów sportowych.

Udział pływaków w zawodach odbył się dzięki wsparciu organizacyjnemu Stowarzyszenia Promocji Pływania VEGA z Dobrodzienia KRS 0000157060, które przy tej „medalowej okazji” zwraca się z gorącą prośbą o przekazywanie 1% swojego podatku na dalsze wspieranie i promowanie pływania wśród dzieci i młodzieży. Prośbę o wsparcie szczególnie kierujemy do kibiców i sympatyków sportu pływackiego, których nie brakuje wśród społeczności Miasta i Gminy Dobrodzień.

Stowarzyszenie Promocji Pływania VEGA

___________________________________________________________________________________

Aktualizacja: 12.04.2017

Ogólnopolskie Zawody Pływackie Dzieci o Puchar KS Warta Poznań
Poznań, dn. 1.04.2017r.
Gratulujemy wyników!

______________________________________________________________________________________
Mistrzostwa Polski Juniorów 16 letnich
Gliwice dn. 10-13.03.2017r.
MARCEL GUZY
→ Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów 17-18 lat
Gorzów Wlkp. dn. 10-12.03.2017r.
MONIKA SKORUPA – V miejsce – 200m stylem grzbietowym
______________________________________________________________________________________________

Medalowy początek letniego sezonu młodych pływaczek Sekcji VEGA Dobrodzień

W dniu 11.03.2017 r. na terenie najnowocześniejszego 50 metrowego basenu olimpijskiego w Polsce, w Centrum Sportu i Rekreacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sportu oraz Miasta Stołecznego Warszawa, zostały zorganizowane już IV Zawody Eliminacyjne w ramach Ogólnopolskich Zawodów Pływackich z cyklu „Od Młodzika do Olimpijczyka” edycja 2016/2017 dla dzieci i młodzieży w wieku 9 -14 lat. Organizatorem zawodów był Akademicki Związek Sportowy Środowisko Warszawa.

W zawodach eliminacyjnych wystartowały dwie zawodniczki Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień: Sara Jainta (lat 10) z Gosławic oraz Marta Rakowska (lat 11) z Krasiejowa.

Sara Jainta podczas zawodów wystartowała w dwóch konkurencjach: 50m stylem dowolnym i 50m w swoim koronnym stylu motylkowym. W pierwszym starcie kraulem Sara zajęła – najbardziej nielubiane wśród sportowców, miejsce IV. Takie miejsce jedynie zmobilizowało zawodniczkę do wyczekiwanego startu w swojej koronnej konkurencji delfinem. Start w stylu motylkowym zapewnił zwycięstwo i złoty medal wśród dziewcząt 10 letnich. Jednak i tu nie obyło się bez niespodzianek. Sara w swojej motylkowej serii eliminacyjnej również zajęła IV miejsce i był to powód do opuszczenia basenu w pełni złości – „bo znowu miejsce IV tuż za podium”. Sara w ferworze rywalizacji zapomniała o jednym istotnym aspekcie, że rywalizowała z dziewczynkami o rok starszymi. Musiała minąć „dobra” chwila zanim Sara przyjmowała gratulacje za zwycięstwo. Wówczas to roześmiana mina zawodniczki była bezcenna.

Marta Rakowska w trakcie zawodów wystartowała w dwóch konkurencjach: 100m w swoim koronnym stylu dowolnym oraz 200m stylem zmiennym. W swojej koronnej konkurencji Marta zajęła I miejsce poprawiając swój wynik czasowy. Na swój drugi start Marta miała dość długi okres oczekiwania – konkurencje w stylu zmiennym odbywają się na zakończenie zawodów i obserwowała również swoje rywalki w stylu klasycznym. Do drugiej konkurencji Marta podeszła z respektem do wymagającego dystansu oraz do najgroźniejszych rywalek, które płynęły na sąsiednich torach. Ostatecznie Marta zwyciężyła z bezpieczną przewagą w konkurencji 200m stylem zmiennym.

Na uwagę zasługuje fakt, iż na początku sezonu pływackiego najmłodsze zawodniczki poprawiły dotychczasowe wyniki czasowe, co stanowi pozytywny prognostyk na progu właśnie rozpoczynającego się sezonu letniego i efekt dobrze przepracowanego zimowego przygotowania pływackiego w okresie ferii szkolnych.

Pozytywny wpływ na dziewczynki miało także spotkanie, do którego doszło podczas ich treningu w dniu poprzedzającym zawody. Na pływalni obecny był Paweł Korzeniowski – czterokrotny Olimpijczyk, Mistrz Świata i Rekordzista Europy w pływaniu, specjalista stylu motylkowego, który niedawno zakończył karierę zawodniczą, a rozpoczął pracę trenerską z młodzieżą. Spotkanie, które zakończyło się wspólnymi gratulacjami, życzeniami powodzenia w startach i pamiątkowymi fotografiami – nie pozostało bez wpływu na mobilizację zawodniczek, co udowodniły podczas medalowych startów w Eliminacyjnych Zawodach „Od Młodzika Do Olimpijczyka” 2016/2017.

Cykliczne zawody pływackie „Od Młodzika do Olimpijczyka” cieszą się coraz większą popularnością wśród sekcji pływackich z całej Polski, o czym świadczy rekordowa liczba uczestników eliminacyjnych zawodów. W zawodach udział wzięło 1142 zawodników z 93 sekcji i klubów sportowych, w tym 587 dziewcząt. Dodatkowym celem zawodów jest promowanie zdrowego stylu życia, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju i promocji zainteresowań pływackich wśród dzieci i młodzieży.

Udział naszych najmłodszych pływaczek w zawodach odbył się dzięki dofinansowaniu Stowarzyszenia Promocji Pływania VEGA z Dobrodzienia KRS 0000157060, które przy tej „medalowej okazji” zwraca się z gorącą prośbą o przekazywanie 1% swojego podatku na dalsze wspieranie i promowanie pływania wśród dzieci i młodzieży. Prośbę o wsparcie szczególnie kierujemy do kibiców i sympatyków sportu pływackiego, których nie brakuje wśród społeczności Miasta i Gminy Dobrodzień.

Stowarzyszenie Promocji Pływania VEGA

__________________________________________________________________________________

Aktualizacja: 20.12.2016

Szczęśliwe 13 medali dla pływaków VEGA Dobrodzień w Dębicy.

W dniach 10-11.12.2016 r. na terenie 50 metrowego basenu Miejskiego Ośrodka Sportu i Turystyki w Dębicy, pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, została zorganizowana II Mikołajkowa Olimpiada Pływacka 2016 o Urodzinowy Puchar Otylii Jędrzejczak dla dzieci i młodzieży w wieku 8-14 lat. Organizatorem zawodów była Fundacja Otylii Jędrzejczak.

W zawodach pływackich dla dzieci i młodzieży wystartowało 4 zawodników Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień: Martyna Solich (lat 8), Sara Jainta (lat 9), Marta Rakowska i Marek Wąsik (oboje lat 10). Sukcesy medalowe odniosły dziewczęta, które wywalczyły 13 medali – 5 złotych, 3 srebrne i 5 brązowych, zajmując dobre wysokie 12 miejsce w klubowej klasyfikacji medalowej. Klasyfikacja medalowa obejmowała ostatecznie 46 klubów i sekcji pływackich z całej Polski.

Najmłodsze zawodniczki startowały w 6 konkurencjach i każda z nich zdobyła po 4 medale. Martyna Solich, wśród najmłodszych zawodniczek 8-letnich, w swoim debiucie na „długim” basenie zajęła 1 miejsce w konkurencji 50m stylem klasycznym, 2 miejsce w konkurencji 50m stylem motylkowym i 100m stylem klasycznym oraz 3 miejsce w konkurencji 100m stylem grzbietowym.

Jainta Sara, nasza specjalistka w koronnym stylu Otylii Jędrzejczak, zajęła 1 miejsce w konkurencji 50m stylem motylkowym, 3 miejsce na dystansie 50m i 100m stylem grzbietowym oraz na dystansie 100m stylem dowolnym. Sara w końcowej klasyfikacji generalnej na najlepszą zawodniczkę zawodów w kat. dziewcząt 9-letnich zajęła 3 miejsce.

Marta Rakowska podczas swoich 5 startów wywalczyła 3 złote medale oraz 1 srebrny i 1 brązowy. W swoim koronnym stylu dowolnym zwyciężała dwukrotnie na dystansie 100m i 200m oraz wygrała konkurencję 200m stylem grzbietowym. Ponadto, zajęła 2 miejsce w konkurencji 100m stylem grzbietowym oraz 3 miejsce w konkurencji 50m stylem dowolnym. Marta w końcowej klasyfikacji generalnej na najlepszą zawodniczkę zawodów w kat. dziewcząt 10-letnich zajęła 2 miejsce.

Dwudniowe zawody zostały podzielone na trzy bloki startowe. Na koniec pierwszego dnia zawodów zorganizowano zabawę dla najmłodszych zawodników z udziałem jedynej polskiej Mistrzyni Olimpijskiej w pływaniu. Wspólna zabawa z Otylią Jędrzejczak oraz jej urodzinowe lodowe przyjęcie miało pozytywny wpływ na starty pływaków w drugim dniu zawodów i stanowiło dodatkowy atut do ich sportowej mobilizacji, zgodnie z propagowaną dewizą Fundacji Otylii – Zostań Mistrzem Życia. Atrakcją dla uczestników było także wręczanie podczas zawodów medali oraz rozdawanie autografów i wspólne fotografie z Otylią Jędrzejczak i Aleksandrą Urbańczyk – Olejarczyk (wielokrotną Mistrzynią Polski w pływaniu, Mistrzynią Europy i medalistką Mistrzostw Świata, uczestniczką Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro).

II Mikołajkowa Olimpiada Pływacka o Puchar Otylii Jędrzejczak zgromadziła 663 zawodników z 56 klubów pływackich. Poziom zawodów był bardzo wysoki, czego dowodem jest ustanowienie 5 rekordów Polski (3 w kategorii wiekowej dziewcząt 11-letnich i 2 w kategorii wiekowej 13-latek).

Udział naszych najmłodszych zawodników Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień w tegorocznej Mikołajkowej Olimpiadzie Pływackiej o Urodzinowy Puchar Otylii Jędrzejczak został zapewniony dzięki wsparciu Stowarzyszenie Promocji Pływania VEGA.

Opracowało: Stowarzyszenie Promocji Pływania VEGA.

_______________________________________________________________

____________________________________________________________________

Sekcja Pływacka VEGA ogłasza nabór

 • dzieci w wieku 6 – 7 lat
 • dzieci – rocznik 2006

do nowo powstałej grupy na naukę i doskonalenie pływania

________________________________________________________________

Najlepsza pływaczka w Polsce wśród 10-latek

W dniu 21.05.2016 r. na terenie Centrum Rekreacji Wodnej i Sportu „Strzelec” w Strzelcach Opolskich zostały przeprowadzone Ogólnopolskie Zawody Pływackie dla dzieci 10 i 11-letnich.

Zawody będące Drużynowym Wielobojem Pływackim zostały zorganizowane w formule korespondencyjnych zawodów centralnych o randze (nieformalnych) Mistrzostw Polski dla najmłodszych zawodników reprezentujących sekcje i kluby sportowe z całego kraju. Formuła korespondencyjnych zawodów polega na tym, iż podczas zawodów we wszystkich okręgach pływackich w Polsce zawodnicy danej kategorii wiekowej zobligowani są startować na dystansach i w stylach ustalonych przez Polski Związek Pływacki. W tegorocznych Mistrzostwach Polski 10-latki startowały w 4 konkurencjach: 50m stylem dowolnym, 50m stylem klasycznym, 50m stylem grzbietowym i 100m stylem zmiennym.

Marta Rakowska z Krasiejowa, reprezentująca Sekcję Pływacką VEGA Dobrodzień – została Najlepszą Zawodniczką w Ogólnopolskim Rankingu Pływackim na rok 2016 dziewcząt 10-letnich. Uzyskany wielobojowy wynik 1218 punktów wg FINA (Światowej Organizacji Pływackiej) zapewnił Marcie zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji krajowej wśród dziewcząt w tej kategorii wiekowej.

W ramach ogólnopolskiej klasyfikacji Marta zajęła dwukrotnie pierwsze miejsce: na dystansie 50m w jej koronnym stylu dowolnym i na dystansie 100m stylem zmiennym oraz trzecie miejsce na dystansie 50m stylem grzbietowym i 8 miejsce na dystansie 50m stylem klasycznym.

Choć zawody w Opolskim Okręgowym Związku Pływackim zostały przeprowadzone pod koniec maja br., to oficjalne zestawienie ogólnopolskiego rankingu zostało opracowane i ogłoszone przez Polski Związek Pływacki dopiero w dniu 29.07.2016 r., po przeprowadzeniu i ukończeniu wielobojowych zawodów  centralnych w pozostałych okręgach pływackich na terenie całego kraju.

W tegorocznym Drużynowym Wieloboju Pływackim Dzieci 10-letnich zostały sklasyfikowane 594 dziewczynki oraz 515 chłopców ze 175 sekcji i klubów z Polski.

_____________________________________________________________

 

„Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów 14 lat w Pływaniu”
„Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów 15 lat w Pływaniu”
„Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 17 – 18 lat”


___________________________________________________

_______________________    *   ________________________


Sukcesy sekcji pływackiej VEGA

Galeria

Witam,
Szanowni Państwo,
niniejszym mam przyjemność przekazać informacje o udanym występie najmłodszych zawodniczek Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień w Wielkim Finale Ogólnopolskich Zawodów Pływackich „Od Młodzika Do Olimpijczyka” 2015/2016 w Warszawie.

Trzy medale w Wielkim Finale „Od Młodzika Do Olimpijczyka” 2015/2016

W dniu 10.06.2015 r. na terenie najnowocześniejszego 50 metrowego basenu olimpijskiego w Warszawie w Centrum Sportu i Rekreacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sportu oraz Miasta Stołecznego Warszawa, został zorganizowany WIELKI FINAŁ Ogólnopolskich Zawodów Pływackich z cyklu „Od Młodzika Do Olimpijczyka” dla dzieci i młodzieży w wieku 9 -14 lat. Organizatorem zawodów był Akademicki Związek Sportowy Środowisko Warszawa.

Do Wielkiego Finału, w każdej konkurencji indywidualnej i kategorii wiekowej, zakwalifikowanych zostało tylko 16 zawodników – spośród wszystkich startujących w pięciu edycjach zawodów eliminacyjnych, odbywających się od października 2015 r. do maja 2016 r. – tj. 3 osoby, które uzyskały w sezonie 2015/2016 najlepsze wyniki czasowe oraz 13 najlepszych zawodników według punktacji FINA (Światowej Federacji Pływackiej), uwzględniającej cztery najlepsze wyniki z zawodów eliminacyjnych.

W tegorocznym Wielkim Finale wystartowały dwie najmłodsze zawodniczki Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień: Sara Jainta (lat 9) z Gosławic oraz Marta Rakowska (lat 10) z Krasiejowa.

Sara Jainta do zawodów finałowych zakwalifikowała się w roli debiutantki i to w dwóch konkurencjach – jako jedna z 3 zawodniczek z najlepszymi wynikami czasowymi z zawodów eliminacyjnych: w konkurencji 50m stylem dowolnym i motylkowym. W finale konkurencji 50m stylem dowolnym Sara zajęła drugie miejsce, zdobywając srebrny medal w kategorii dziewcząt 9 lat. Jednak to start w finale w jej koronnym stylu motylkowym zapewnił zwycięstwo i upragniony złoty medal.

Marta Rakowska do zawodów finałowych również zakwalifikowała się jako jedna z 3 zawodniczek z najlepszymi wynikami czasowymi z zawodów eliminacyjnych w konkurencji 50m stylem dowolnym. W finale konkurencji w swoim koronnym stylu dowolnym Marta zajęła pierwsze miejsce, zdobywając złoty medal w kategorii dziewcząt 10 lat i wyprzedzając na podium  zawodniczki z klubu pływackiego Warszawianka oraz Płetwal Szczytno.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż Marta Rakowska w tegorocznym Wielkim Finale startowała w podwójnej roli – broniła tytułu najszybszej zawodniczki z ubiegłorocznego finału oraz była cichą faworytką tej konkurencji. Przed startem finałowym Marta wykazywała się  w konkurencji 50m stylem dowolnym najlepszym w Polsce wynikiem czasowym na „krótkim basenie” wśród swoich rówieśniczek. Młoda pływaczka zwycięstwem w finale potwierdziła kolejny raz swoje umiejętności i zapał do sportowej rywalizacji w pływaniu.

Pozytywny wpływ na start w Wielkim Finale najmłodszych zawodniczek VEGI Dobrodzień miało również niecodzienne spotkanie podczas ich treningu w dniu poprzedzającym zawody. W trakcie zajęć treningowych okazało się, iż na pływalni również trenuje – przed startem w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro – Radosław Kawęcki – trzykrotny złoty medalista Mistrzostw Europy i Świata w stylu grzbietowym. Spotkanie, które zakończyło się wspólnymi gratulacjami, życzeniami powodzenia w kolejnych startach i pamiątkowymi fotografiami – nie pozostało bez wpływu na mobilizację naszych młodych zawodniczek, co udowodniły podczas owocnych startów w Wielkim Finale Zawodów „Od Młodzika Do Olimpijczyka” 2015/2016.

Cykl zawodów pływackich „Od Młodzika do Olimpijczyka” w Warszawie cieszy się coraz większą popularnością wśród sekcji pływackich z całej Polski. W tegorocznym Finale wystartowało 466 zawodników z 93 klubów  pływackich. Dodatkowym celem zawodów jest promowanie zdrowego stylu życia, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju i promocji zainteresowań pływackich wśród dzieci i młodzieży.

Udział naszych najmłodszych pływaczek w zawodach odbył się w ramach realizacji przez Stowarzyszenie Promocji Pływania VEGA zadania publicznego współfinansowanego przez Województwo Opolskie pod nazwą Zapewnienie zawodnikom Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień udziału w zawodach jako wzbogacenie szkolenia treningowego stanowiącego przygotowanie do udziału w zawodach Wojewódzkiej Ligi Miast Opolszczyzny 2016 oraz zawodach mistrzowskich na arenie krajowej.

 

Opracowało: Stowarzyszenie Promocji Pływania VEGA.

____________________________________________________________________

„Od Młodzika do Olimpijczyka”

W dniach 16-17.01.2016 r. na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji POLNA w Warszawie, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sportu, zostały zorganizowane już III Zawody Eliminacyjne w ramach Ogólnopolskich Zawodów Pływackich z cyklu „Od Młodzika do Olimpijczyka” edycja 2015/2016 dla dzieci i młodzieży w wieku 9-10 lat. Organizatorami zawodów był Akademicki Związek Sportowy – Środowisko Warszawa.
W zawodach brały udział dwie najmłodsze zawodniczki reprezentujące Sekcję Pływacką VEGA Dobrodzień: Sara Jainta rocznik 2007 oraz Marta Rakowska rocznik 2006.

Sara Jainta z Gosławic udanie rozpoczęła rok 2016. Podczas swojego pierwszego występu w Nowym Roku dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium w kategorii dziewcząt 9 lat.

Sara podczas zawodów startowała w dwóch konkurencjach: 50m w swoim koronnym stylu motylkowym i 100m stylem zmiennym. W swoich startach Sara zdobyła dwa złote medale uzyskując równocześnie tytuł Najlepszej Zawodniczki Zawodów w kategorii wiekowej 9 lat. Na uwagę zasługuje fakt, iż już na początku sezonu pływackiego Sara poprawiła dotychczasowe wyniki czasowe na obu dystansach. Były to najlepsze sportowe prezenty urodzinowe jakie Sara mogła sobie podarować, gdyż w dniu zawodów Sara obchodziła swoje 9 urodziny.
Marta Rakowska z Krasiejowa również – co jej młodsza koleżanka klubowa,  udanie rozpoczęła rok 2016. Podczas swojego pierwszego występu w Nowym Roku dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium w kategorii dziewcząt 10 lat.
Marta podczas zawodów startowała w dwóch konkurencjach: 50m w swoim koronnym stylu dowolnym i 100m stylem zmiennym. W swoich startach Marta zdobyła dwa złote medale uzyskując równocześnie tytuł Najlepszej Zawodniczki Zawodów w swojej kategorii wiekowej. Na uwagę zasługuje fakt, iż już na początku sezonu pływackiego Marta poprawiła dotychczasowe wyniki czasowe w stylu dowolnym.
Obie najmłodsze zawodniczki Sekcji Pływackiej VEGA poprawiły swoje wyniki czasowe na poszczególnych dystansach. Jest to pozytywny prognostyk u progu przygotowań do rozpoczynającego się właśnie sezonu letniego 2016.
Zawody pływackie „Od Młodzika do Olimpijczyka” w Warszawie cieszą się coraz większą popularnością wśród sekcji i klubów pływackich z całej Polski. Celem zawodów jest promowanie zdrowego stylu życia, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju zainteresowań pływackich wśród dzieci i młodzieży.
Dzięki udanym „złotym” startom naszych najmłodszych zawodniczek, VEGA Dobrodzień po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej rocznika 2006/2007 pozostawiając za plecami 27 sekcji i klubów sportowych.
W zawodach pływackich brało udział 314 zawodników – w tym 156 dziewcząt, z 49 sekcji i  klubów sportowych, reprezentujących okręgi: mazowiecko-warszawski, warmińsko-mazurski, zachodnio-pomorski, wielkopolski, kujawsko-pomorski, pomorski, małopolski, podlaski, lubelski, łódzki, i oczywiście opolski.
Korzystając z tej „złotej” okazji, Stowarzyszenie Promocji Pływania VEGA z Dobrodzienia KRS 0000157060, oferuje wszystkim sympatykom i kibicom sportu pływackiego bezpłatną pomoc w rozliczeniu PIT za 2015 w zamian za przekazanie 1% swojego podatku. Zebrane środki finansowe przeznaczone zostaną na wsparcie szkolenia i promocji pływania wśród dzieci i młodzieży przynależnych do Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień. Wszelkie dodatkowe informacje o bezpłatnych rozliczeniach PIT: tel. 607-618-749 lub vega.dobrodzien@gmail.com

Opracował: Piotr Rakowski tel. kontaktowy 607-618-749.

 

 

 

 

 • Zdjęcie 1. Nasze Złotka Marta i Sara w koszulkach Naszego Sponsora  –  DOKTORVOLT


 

 

 

 • Zdjęcie 2. Marta Rakowska odbiera złoty medal na dystansie 50m stylem dowolnym

 

 

 

 

 

 • Zdjęcie 3. Sara Jainta odbiera złoto za swojego złotego motylka na dystansie 50m.

***   ****    *****   ***

Liga Miast Opolszczyzny 2016 –Zdzieszowice

Miniony weekend minął zawodnikom „Vegii” bardzo pracowicie. Kiedy najmłodsze rywalizowały w stolicy te troszkę starsze broniły honoru na Ziemi Opolskiej. W trzeciej edycji Opolskiej Ligii Miast Opolszczyzny dwukrotnie na podium stawały: Jonczyk Zuzanna ( Dwa złote medale), Jojko Julia (dwa srebrne medale) oraz Katarzyna Klama (dwa srebrne medale). Wszystkie zawodniczki startowały na tych samych dystansach czyli 50m stylem motylkowym oraz 100m stylem grzbietowym. Również cały zespół zaprezentował na medal zdobywając srebrny medal w wyścigu sztafetowym 8 x50m stylem klasycznym ulegając, po pięknej walce, jedynie drużynie z Kędzierzyna – Koźla. Na chwilę obecną Zuzanna Jonczyk prowadzi w klasyfikacji generalnej w swojej kategorii wiekowej, a Katarzyna Klama zajmuje miejsce drugie. Do zakończenia Ligii pozostało jeszcze Nam jeszcze dwie edycje.

 

 

 

 

 • Fot. 1 Jak zawsze uśmiechnięta Zuzanna Jonczyk.

__________________________________________________________

——————————————- 2015 ———————————————

__________________________________________________________

Najmłodsze na szóstkę w Woli

Miesiąc maj okazał się szczęśliwy dla naszych najmłodszych pływaczek. Drużyna „Vegi” Dobrodzień w składzie: Jainta Sara, Badura Oliwia oraz Solich Martyna nie dały szans rywalkom i przywiozły do domu aż 6 medali: trzy złote oraz trzy srebrne. Dodatkowo Sara przywiozła do domu Puchar Dla Najlepszej Zawodniczki w swojej kategorii wiekowej. Emocjom i uśmiechom na twarzy nie było końca, a piosenka „Mam te moc” została oficjalnym hymnem klubu „Vega” Dobrodzień. Gratulujemy.

 

 

 

Fot.1 Martyna Solich

 

 

 

Fot.2 Sara Jainta podczas dekoracji.

 

 

 

Fot.3 Oliwia Badura w trakcie dekoracji.

 

 

 

Fot.4 Najlepsza zawodniczka zawodów.

Weronika Nieborak

_________________________

Od Młodzika Do Olimpijczyka

W dniu 16.05.2015 r. na terenie 50 metrowej pływalni WARSZAWIANKA – Wodny Park w Warszawie, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sportu, zostały zorganizowane Ogólnopolskie Zawody Pływackie z cyklu „Od Młodzika do Olimpijczyka” dla dzieci i młodzieży w wieku 9 -14 lat. Organizatorami zawodów był Akademicki Związek Sportowy Środowisko Warszawa.

Marta Rakowska z Ozimka, reprezentująca Sekcję Pływacką VEGA Dobrodzień, zdobyła złoty medal w konkurencji 50m stylem dowolnym w kategorii dziewcząt 9 lat. Natomiast na identycznym dystansie stylem klasycznym Marta w swojej kategorii wiekowej zajęła 6 miejsce.

Na uwagę zasługuje pierwszy start naszej pływaczki na tzw. długim basenie, tj. basenie o długości 50m. Start Marty, w jej koronnej konkurencji 50m stylem dowolnym – pozwolił zaprezentować obecną formę sportową. Natomiast start w wyścigu stylem klasycznym był kolejnym etapem w rozwoju wszechstronności pływackiej Marty.

W zawodach pływackich brało udział 747 zawodników z 65 klubów sportowych, reprezentujących okręgi: warmińsko-mazurski, podlaski, lubelski, łódzki, warszawsko-mazowiecki, małopolski, podkarpacki, wielkopolski i oczywiście opolski.

Zawody pływackie „Od Młodzika do Olimpijczyka” w Warszawie cieszą się ogromną popularnością wśród sekcji i klubów pływackich z całej Polski, gdyż stanowią sportową okazję do sprawdzenia umiejętności pływackich najmłodszych zawodników naszego kraju. Dodatkowym celem zawodów jest promowanie zdrowego stylu życia, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju zainteresowań pływackich wśród dzieci i młodzieży.

Opracował i wykonał zdjęcia: Piotr Rakowski

_______________________________________________________________

IV MIĘDZYNARODOWY MITTING PŁYWACKI –HERBY 2015

Niedziela dla wielu z Was to dzień odpoczynku ale nie dla Naszych pływaków. Właśnie w niedziele zerwali się bladym świtem i o 6.30 ruszyli na Herby aby przyjechać, zwyciężyć i odjechać. I tak też się stało. „Veganie „ dziewięciokrotnie stawali na podium dzięki temu zajęli 15 miejsce w ogólnej klasyfikacji na 34 drużyny startujące. Wszyscy zawodnicy zakończyli rywalizację z nowymi rekordami życiowymi i uśmiechem na twarzy. Do zawodników wyróżniających się należeli: Jainta Sara  – zdobywając dwa srebrne medale oraz jeden złoty, Rakowska Marta – Zdobywając dwa srebrne medale, jeden złoty oraz tytuł Najlepszej Zawodniczki w roczniku 2006, Jonczyk Zuzanna – zdobywając dwa medale brązowe oraz Krawiec Patryk – zdobywając jeden medal brązowy na dystansie 50m stylem klasycznym. Swój debiut na zawodach przeżyli równie: Badura Tobiasz, Badura Oliwia oraz najmłodsza Martyna Solich. Dla nich duże brawa za walkę oraz pełny profesjonalizm.

Zawody należą do najlepiej zorganizowanych zawodów w Polsce. Pomimo ogromnej liczby zawodników wyścigi odbywały się sprawnie i bez niepotrzebnych komplikacji. W trakcie wyścigów dokonywane było losowanie w których zawodnicy wygrywali odzież i akcesoria marki Arena oraz TYR, tablety, aparaty cyfrowe  oraz konsole do gry. Co więcej każdy zawodnik otrzymał ciepły posiłek sponsorowany przez Wójta Gminy Herby. Tylko pogratulować takie zaangażowania !!!

 

 

 

 

Fot. Drużyna Vegii Dobrodzień – fot. Piotr Rakowski

Fot. Nagrody – puchary oraz statuetki fot. Piotr Rakowski

 

 

 

Fot. Jainta Sara – 1 miejsce na dystansie 25m stylem klasycznym

 

 

 

 

Fot. Rakowska Marta – Najlepsza Zawodniczka Zawodów w roczniku 2006

 

 

 

 

Fot. Jonczyk Zuzanna – 3 miejsce na dystansie 100m stylem zmiennym

 

 

 

 

Fot. Krawiec Patryk – 3miejsce na dystansie 50m stylem klasycznym

_______________________________________________________________________

PUCHAR BURMISTRZA GIŻYCKA ZAWITAŁ DO DOBRODZIENIA

W dniach 21-22.03.2015 r. na terenie pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Giżycku zostały zorganizowane XII Wiosenne Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza Miasta Giżycka dla dzieci i młodzieży w wieku 9 -16 lat. Sekcja „Vega” Dobrodzień wystawiła dwuosobową reprezentację: Sarę Jaintę ( 2007) oraz Martę Rakowską (2006). Pomimo wielu kilometrów do pokonania oraz rozłąki z rodzicami dziewczyny pozbawiły złudzeń konkurencję. Podczas dwudniowych zawodów sportowych Marta Rakowska startowała w czterech konkurencjach: 50m i 100m stylem dowolnym, 100m stylem grzbietowym oraz 100m stylem zmiennym i we wszystkich czterech startach zdobyła złote medale. Sara Jainta również starowała czterokrotnie zdobywając dwa złote medale oraz jeden brązowy. W tym momencie należy dostrzec fakt, iż Sara startowała z starszymi zawodniczkami pozostawiając je daleko w tyle. Dzięki tak wspaniałym startom Marta Rakowska zdominowała ogólną klasyfikację i  zdobyła Puchar Burmistrza Giżycka, a Sara w tej samej klasyfikacji zajęła trzecie miejsce.

W trakcie XII edycji Wiosennych Zawodów Pływackich o Puchar Burmistrza Miasta Giżycka brało udział 339 zawodników z 26 klubów sportowych, którzy reprezentowali okręgi: warmińsko-mazurski, podlaski, warszawsko-mazowiecki, kujawsko-pomorski i oczywiście opolski. W zawodach uczestniczyli również przedstawiciele klubu Alytus z Litwy.

Zawody pływackie w Giżycku przeprowadzone na początku wiosny 2015 były sportową okazją do zaprezentowania formy przez najmłodszych pływaków u progu nadchodzącego sezonu letniego, co stanowiło dodatkowy atut dla licznych reprezentacji klubowych z rejonu północnej Polski i może stanowić bazę do uzyskiwania lepszych wyników w nadchodzących zawodach pływackich.

FOT. 1 Marta oraz Sara w trakcie dekoracji najlepszych zawodniczek zawodów – fot. Piotr Rakowski

Fot. 2  Sara oraz Marta wraz z Pucharami. – fot. Piotr Rakowski

Fot. 3 Podsumowanie zawodów – fot.Piotr Rakowski

___________________________________________________________________

W dniach 13 -15 lipca br. w Gliwicach odbyły się Letnie Mistrzostwa Polski

w pływaniu. Duży sukces odniosła pływaczka Vegi Dobrodzień Karolina Maciuch zajmując VI miejsce na swoich koronnych dystansach 100 i 200 m. grzbietem.

W ciągu tych trzech dni Karolina wystartowała 5 razy , poza stylem grzbietowym popłynęła również na 400 m i 800 m w stylu dowolnym oraz 50 m stylem grzbietowym i na wszystkich tych dystansach pobiła swoje rekordy życiowe. Tymi osiągnięciami Karolina potwierdziła swoje miejsce w czołówce Polskich 16 – latków.

****************************************

Dlaczego w Dobrodzieniu uprawia się sport pływacki?
Pływanie to umiejętność niezwykła. Pływanie to sport niezwykły.
Woda jest środowiskiem obcym człowiekowi. Nie jest on przystosowany do życia w tym środowisku. Dlatego pływanie zawsze poczytywane było za umiejętność wyróżniającą, a jej brak częstokroć człowieka dyskredytował. Wielki filozof starożytnej Grecji, Platon (427-347 p.n.e.), w jednym ze swych podstawowych dzieł „Państwo” podaje w wątpliwość, czy można powierzyć stanowisko państwowe osobie, która ani czytać, ani pływać nie potrafi.
Sport z polisą ubezpieczeniową
O pływaniu zwykło się mówić, że to sport z „polisą ubezpieczeniową” z uwagi na najmniejsze ryzyko urazów.
Pływanie wyrabia gibkość ciała, poprawia wydolność fizyczną. Wiele korzystnych zmian, jakie zachodzą w wyniku systematycznego treningu, jest widocznych gołym okiem. Są to: prosta, szczupła sylwetka mimo lepszego umięśnienia, energiczny sprężysty chód, brak objawów zmęczenia przy pracy fizycznej, na ogół lepsze samopoczucie w dniach, w których inni czują się gorzej.
Komfort bycia sprawnym
W wyniku treningu uzyskuje się wyraźną poprawę w podstawowych cechach motorycznych, takich jak siła, szybkość, wytrzymałość, gibkość. Pływając regularnie wzmacniamy serce (siedmiokrotnie zmniejsza się ryzyko zawału), zapobiegamy chorobie wieńcowej. Trening pływacki zmusza serce do częstego wysiłku przez co wszechstronnie dostosowuje się do nowych, większych wymagań. Zwiększa elastyczność płuc, przyczynia się do ich wydajniejszej pracy. Stawy regularnie ćwiczone zachowują siłę i elastyczność, a mięśnie zostają wzmacniane.
Młodzi, piękni i zdrowi
Pływanie wpływa korzystnie na wzrastanie kości u dzieci i młodzieży, przeciwdziała tworzeniu się odkształceń w strukturze kośćca, czyli zapobiega, ale również koryguje wady postawy. Nawet pływanie stylami asymetrycznymi jest korzystne dla dzieci ze skrzywieniami bocznymi kręgosłupa, gdyż częstotliwość ruchów naprzemianstronnych jest tak duża, że rozwija równomiernie obie strony ciała.
Pływanie wyjątkowe
To jedyny sport angażujący wielkie, a może nawet wszystkie, partie mięśni, który jednocześnie dzięki sile wyporu wody nie obciąża (w odróżnieniu od biegania czy jazdy na rowerze) stawów i kręgosłupa. Przeciwdziała również osteoporozie w wieku późniejszym. Wzmacnia naczynia tętnicze, układ mięśniowo-szkieletowy, wyrabia kondycję, zwiększa masę mięśniową kosztem tkanki tłuszczowej, zwiększa pobór przez organizm tlenu, zwiększa ogólne tempo metabolizmu. Oznacza to, że im więcej ćwiczymy w wodzie tym więcej kalorii spalamy i to nawet wówczas, gdy na ogół prowadzimy siedzący tryb życia.
Pływam więc myślę – myślę więc pływam
Ale pływanie również, o czym wie jeszcze zbyt mało osób, doskonale wpływa na rozwój intelektualny. W dużym uproszczeniu oznacza to, że uprawiając sport, ruszając się lepiej koncentrujemy uwagę, lepiej myślimy, kojarzymy i zapamiętujemy. Niektórzy ucząc się wiersza chodzą po pokoju, mówiąc wykonują ruchy rękami, ba nawet całym ciałem. Wszelkie formy rehabilitacji i stymulacji intelektualnej dzieci i dorosłych polegają na różnych formach aktywności ruchowej – masaże, ruchy naprzemienne, gimnastyka, hippoterapia itp. Przypatrzmy się małym dzieciom jak szybko uczą się języka i nowych umiejętności. Dzieje się tak ponieważ są bardzo ruchliwe i dynamiczne. Poprzez ruchy naprzemienne – raczkowanie, bieganie, wspinanie, jazdę na rowerkach stymulują obie swoje półkule mózgowe do intensywnej pracy. Te właśnie, powtarzane tysiące razy w czasie treningu ruchy (tak podobne do raczkowania i pełzania małego dziecka w okresie jego najszybszego rozwoju i przecież tak właśnie z angielskiego zwane – crawl) świetnie rozwijają układ nerwowy dając podstawę do osiągania lepszych wyników w pracy intelektualnej.
 • Vega powstaje
Sekcja pływacka w Dobrodzieniu rozpoczęła działalność (jako twór nieformalny) w 2003 roku. Dwie dobrodzieńskie gimnazjalistki, Magda Proft i Kaja Koszil, uczestnicząc w szkolnych zawodach pływackich w Opolu, obserwując niezwykłe umiejętności pływackie koleżanek z Opola i Kędzierzyna zapytały: „Dlaczego inni mogą trenować pływanie, a my nie, skoro także mamy pływalnię?”
Pierwsze treningi pod kierunkiem Marka Kota rozpoczęło 10 gimnazjalistów. Później dołączyli następni.
Pierwsze zawody sportowe
25.10.2003 zorganizowaliśmy pierwsze zawody pod patronatem Pani Burmistrz Lidii Kontny. Miały one pokazać pływacki potencjał naszej gminy. Gościliśmy na nich panią Prezes Opolskiego Okręgowego Związku Plywackiego Zofię Kozinę-Oloś, trenera kadry wojewódzkiej Jacka Urantówkę, panią Burmistrz i dyrektorów szkół podstawowych naszej gminy oraz dyrektora gimnazjum. W pewnym momencie zawodów, obserwując wyścig naszych gimnazjalistek na 100 m st. dowolnym pani Prezes zerwała się z miejsca wołając „Ale macie talenty”. Rzeczywiście, w tym wyścigu płynęła późniejsza finalistka Mistrzostw Polski Juniorów i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
Vega jest klubem sportowym
Formalne działania zmierzające do powołania klubu rozpoczęły się wiosną 2004 roku. Zebranie założycielskie odbyło się 23 lutego 2004 roku, członkowie założyciele podjęli uchwałę o utworzeniu stowarzyszenia kultury fizycznej: Uczniowskiego Klubu Sportowego „Vega” w Dobrodzieniu. Dnia 1 marca 2004 roku klub został zarejestrowany pod numerem 2. w ewidencji uczniowskich klubów sportowych prowadzonej przez Starostę Oleskiego.
Pierwszy zarząd klubu stanowili: prezes Witold Koszil, sekretarz Andrzej Rzemiński, skarbnik Piotr Kapela oraz członkowie zarządu: Julian Werner i Waldemar Kryś.
Dnia 5 kwietnia 2005 roku klub został wpisany do rejestru organizacji pożytku publicznego pod numerem KRS 0000231771. 23 marca 2004 roku został klub przyjęty w poczet członków Opolskiego Okręgowego Związku Pływackiego.
 • Szkoleniowcy
W październiku 2004 roku klub rozpoczął organizację nauki pływania chętnych uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej i z tych grup prowadził rekrutację zawodników. Ponieważ prowadzono zarówno treningi jak i naukę pływania podjęto współpracę z kolejnymi obok Marka Kota instruktorami pływania: Tomaszem Regnerem, Waldemarem i Jarosławem Krysiem oraz Rafałem Krzyształowiczem z Opola.
 • Nowa Vega
W kwietniu 2006 roku Walne Zebranie UKS podjęło decyzję o likwidacji klubu. Działalność sekcji pływackiej przeniesiona została do Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu gdzie stworzona została Sportowa Sekcja Pływacka „Vega”.
 • Licencja 004/07 dla Vegi
25 czerwca 2006 roku sekcja otrzymała licencję Polskiego Związku Pływackiego uprawniającą do uczestnictwa w sporcie kwalifikowanym.
 • Nowy trener
Od września 2006 roku DOKiS zatrudnił trenera wyższej kategorii (nomenklatura ukraińska), wychowawcę mistrzów Europy, Związku Radzieckiego i Ukrainy Olega Pyroga.
Powszechna nauka pływania
Trener ten wprowadził system naboru do szkolenia sportowego oparty na prowadzonej przez niego powszechnej nauce pływania. Obejmuje ona wszystkich uczniów klas trzecich szkół podstawowych z gminy i miasta Dobrodzień. Zajęcia trwają 30 godzin, i odbywają się (zależnie od możliwości szkoły) od dwóch do czterech razy w tygodniu.
 • Trening
Treningi sportowe odbywają się codziennie od poniedziałku do soboty. Wszyscy zawodnicy trenują co najmniej sześć razy w tygodniu. W takim wymiarze rozpoczynają przygodę z tym bardzo pięknym, ale niezwykle trudnym sportem dziesięciolatkowie.
 • Osiągnięcia
Na sukces klubu sportowego składa się suma sukcesów zawodników. To jedyny, ale za to uczciwy i sprawiedliwy miernik jego działalności. Zawodnicy dzięki sumie działań trenera, kierownictwa sekcji i rodziców w bezpośredniej walce mierzą się z rówieśnikami okazują się lepszymi, lub słabszymi, a tym samym trener, prezes, zarząd okazują się lepszymi lub słabszymi. I nie ma tu miejsca na żadną ideologię. Nie ma znaczenia wielkość miasta czy staż klubu, a przykładem niechaj będą wspaniali zawodnicy „Shark” Rudna, liczącej niewiele ponad 2 tysiące mieszkańców wioski.
Młodzicy i juniorzy
Najbardziej utytułowaną juniorką naszego klubu jest (a właściwie była, gdyż 1 września 2007 roku wybrała drogę kariery ze „Zrywem” Opole) Natalia Poloczek (trener Ewa Lewandowska – Racibórz), która na Mistrzostwach Polski Juniorów w Poznaniu (2006) i Opolu (2007) zdobyła brązowe medale na 50 m st. klasycznym.
Do finałów Mistrzostw Polski (2006 Oświęcim) i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (Łódź 2006 i Szczecin 2007) kwalifikowała się Kaja Koszil (trener Jacek Gawda – Częstochowa i Oleg Pyrog). W ostatnich Mistrzostwach Polski Młodzików (Dębica 2008) do finałów w konkurencjach stylem grzbietowym i klasycznym zakwalifikowała się Karolina Maciuch (Oleg Pyrog).
 • Dzieci
To grupa zawodników w wieku 10 i 11 lat, dla których organizowane są pierwsze oficjalne zawody i mistrzostwa Polski. Organizowane są jako zawody korespondencyjne. Odbywają się w jednym czasie we wszystkich okręgach pływackich, a później ich wyniki porównywane. Współzawodniczą bezpośrednio z kolegami z województwa. Tutaj największe sukcesy odnosili trenowani przez Olega Pyroga pływacy. W roku 2007 wśród 120 klubów zdobywających punkty za osiągnięcia (udział bierze znacznie więcej klubów) w Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski nasze dzieci zajęły 42 miejsce wyprzedzając wszystkie kluby z Opolszczyzny. W roku 2008 w tychże zawodach rozgrywanych w Kędzierzynie-Koźlu 10-11-letni „Veganie” zdobyli 22 złote medale wygrywając klasyfikację medalową. Drugi w klasyfikacji klub z Kędzierzyna-Koźla zdobył 9 złotych medali, a „Zryw” Opole i MMKS Zdzieszowice po trzy. Dla innych klubów złota nie pozostawiono.
 • Nasze zawody
Sekcja samodzielnie organizuje zawody pod patronatem Pani Burmistrz Dobrodzienia o jej puchar. W zawodach tych startują zawodnicy z Ukrainy i Polski. W ostatnim Pucharze wystartowało prawie 150 zawodników z 10 klubów z Opolszczyzny, Śląska i Małopolski.
 • Nasze starty
Aby osiągać takie sukcesy nie wystarczy pilnie trenować. Trzeba również wziąć udział w wielu startach, aby nauczyć się walczyć z najlepszymi, przezwyciężyć strach i tremę. Dlatego każdy zawodnik w czasie roku bierze udział w około 20 zawodach, które oprócz walorów sportowych dają możliwość poznania pięknych zakątków Europy i naszego kraju. Największe i najważniejsze zawody, w których startowaliśmy: Eu Swimming Invitation w Liege (Belgia), World Sports Festival w Wiedniu (Austria), Turnir Pławanija P. Wasilika w Dolinie (Ukraina), Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzików (Oświęcim, Dębica, Puławy, Poznań, Katowice), Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Warszawa, Łódź, Szczecin), Puchar Roztocza w Zamościu, Puchar Burmistrza Rawicza.
 • Nasze zgrupowania
Obowiązki szkolne i domowe zajmują pływakom tyle samo czasu jak innym dzieciom, więc trzy razy w ciągu roku w czasie wakacji zawodnicy „Vegi” wyjeżdżają na zgrupowania treningowe aby spokojnie móc skupić się na treningu. Odbywały się one w Tunezji, na Ukrainie, w Stroniu Śląskim, Czarnkowie, Kazimierzy Wielkiej, Darłówku, Puławach i Kołobrzegu.
 • Przyszłość
Przyszłość klubu to zdrowi mieszkańcy naszej gminy. To dzieci i młodzież zarażona pasją współzawodnictwa, perfekcjonizmu i dbałości o swoje zdrowie.

Comments are closed.