Sekcja Teatralna – MaMeMik 2009/2012


Teatr Dziecięcy

MaMeMik –    instruktorka

mgr Agnieszka Hurnik

 

Od 2010 roku przy Domu Kultury w Dobrodzieniu istnieje teatralna grupa dziecięca pod opieką Agnieszki Hurnik. Rok wcześniej  dzieci spotykały się w Szkole Podstawowej po  zajęciach lekcyjnych, a zainicjował te spotkania rodzic Andrzej Jasiński. W kolejnym roku nie było to już możliwe więc spotkania zostały przeniesione do Domu Kultury.

2009/2010

  1. 1. Jako pierwsze dzieci przygotowały dwa krótkie przedstawienia kukiełkowe przy pomocy wykonanych przez siebie kukiełek z drewnianych łyżek. Grupa dziewcząt zagrała bajkę  pt. „Przygody pani Łyżki” . Dzieci zagrały dla swoich kolegów ze szkoły.

Martyna Czapla, Marta Malińska, Wiktoria Suchańska, Katarzyna Konik, Maja Olearczuk, Aleksandra Konik

Magdalena Jasińska, Wiktoria Janta

Natomiast chłopcy przygotowali przedstawienie pt. „Pociąg”

Paweł Kaczmarczyk, Mateusz Hurnik, Kewin Zygmund, Lukas Czelnik,    Nilo Czesiok

Drugim przedstawieniem była „Bajka Noworoczna”.  Dzieci zaprezentowały je w okresie bożonarodzeniowym pensjonariuszom ZOL – u w Dobrodzieniu na zaproszenie młodzieży należącej do Klubu Wolontariatu działającego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu.

 

 

 

 

 

 

Paweł Kaczmarczyk                         Kewin Zygmund             Marta Malińska

 

 

 

 

 

 

Martyna Czapla                            Suchańska                                     Zuzia Sawicka

 

 

 

 

 

 

Kasia Konik                                           Ola Konik                                    Wiktoria Janta

 

 

 

 

 

 

Maja Olearczuk                            Mateusz Hurnik                               Lukas Czelnik

 

 

 

 

 

Magdalena Jasińska i Weronika Puchrowicz

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie sezonu dzieci przygotowały bajkę „Kopciuszek”, która została przedstawiona  dla przedszkolaków ponieważ mali aktorzy bardzo chcieli pokazać się swoim młodszym kolegom. Przedstawienie odbyło się w Sali szkoły podstawowej.

2010/2011

  1. 1. Po różnych przeobrażeniach z pierwszego roku  wykrystalizowała się stała grupa dzieci, która rozpoczęła spotkania w Domu Kultury.  Przez cały rok dzieci pracowały i przygotowała samodzielnie przedstawienie pt. „Dzwonek na przerwę”. Mówiły w tym spektaklu o tym co im w duszach gra bo same stworzyły scenariusz oraz kostiumy! Bohaterką jest dziewczynka, która nie ma w szkole kolegów bo jest złośnicą, a zachowuje się tak bo nie ma przyjaciela. Kiedy dzwoni dzwonek na przerwę wychodząc z klasy trafia do innego świata. Spotyka tam różne dziwne postaci, którym pomaga, mimo że na początku nie chce, i w ten sposób zdobywa przyjaciół. Te postaci to stwory z okładek książek, zeszytów czy piórników. Na koniec okazuje się, że w tej klasie jest jeszcze jedna dziewczynka równie samotna… Stwory z innego świata nie mogą zaistnieć w jej świecie, ale dziewczynka jest prawdziwa i też ma ten kłopot, że dzieci wyśmiewają jej dziwne imię…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MaMeMik  wystąpił ze swoim spektaklem jeszcze w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjnym Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach. Występ na  Festynie Parafialnym w Dobrodzieniu. Występ  dla wszystkich  dzieci Szkoły Podstawowej w Dobrodzieniu.

 

 

 

Dzieci wzięły udział w XXVIII Wojewódzkim Festiwalu Teatrów Dziecięcych  w Oleśnie ze spektaklem  „Dzwonek na przerwę”

 

 

 

 

„Gościnnie” dzieci zagrały w przedstawieniu przygotowywanym przez Teatr Mimowolny dla dzieci Gminy Dobrodzień z okazji Mikołaja – „Zaczarowana jabłoń”

 

 

 

 

 

W nagrodę za cały rok pracy twórczej dzieci pojechały do Teatru Lalki i Aktora w Opolu na przedstawienie „Śpiąca Królewna”.

Kolejny rok z życia „MaMeMika”

_____________2011/2012____________

1. W tym roku szkolnym dzieci, które uczęszczają  na zajęcia teatralne do Domu Kultury w Dobrodzieniu i stanowią grupę „MaMeMik”  pracowały nad spektaklem „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, którego premiera miała miejsce podczas Dnia Dziecka.

Po doświadczeniach gry aktorskiej w kostiumach oraz gry kukiełkami młodzi aktorzy pod opieką instruktorki Agnieszki Hurnik postanowili poznać nową konwencję teatralną, w której aktor ubrany na czarno jest tylko animatorem ogromnej maski. Dzieci same wykonały głowy swoich postać starając się wyrazić na ich twarzach emocje najważniejsze dla danej postaci.

 

 

 

 

 

 

 

Maja Olearczuk    – Strach                                        Kamila Sikora -  Dobra Wróżka Dnia

 

 

 

 

 

 

 

Martyna Czapla – Toto                                                                           Julia Macha  – Dorotka

 

 

 

 

 

 

 

Zuzia Sawicka – Czarownica Nocy                                          Marta Malińska – Baśnioludek

 

 

 

 

 

 

 

Mateusz Hurnik – Drwal                                                                  Kewin Zygmund – Lew

 

 

 

 

 

 

 

Michał Hurnik – Baśnioludek                                                           Tomasz Pluta – Baśnioludek

 

 

 

 

 

 

 

Michał Krawiec – Oz                                                                               Lukas Czelnik – Strażnik

 

 

 

 

 

 

 

Patryk Krawiec – Baśnioludek                                                     proces tworzenia masek


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Drugi występ odbył się  w Domu Dziecka w Sowczycach uświetniając również  uroczystość Dnia Dziecka.

3.   Dzieci „gościnnie’ wzięły udział w przedstawieniu przygotowywanym przez Teatr Mimowolny dla dzieci Gminy Dobrodzień z okazji Mikołaja „Kopciuszek”

4. Podczas zajęć dzieci dowiadywały się również wiele na temat historii teatru i jego rozwoju. Na zakończenie każdego spotkania wymyślali wszyscy wspólnie opowieść, z której może kiedyś skorzystają.  Każde kolejne zajęcia przynosiły dalszy ciąg opowieści ponieważ kolejne dziecko dopisywało swój fragment.

5. W marcu dzieci uczciły Międzynarodowy Dzień Teatru rysując karty z życzeniami dla aktorów Teatru Lalki i Aktora w Opolu. Rysunki były bardzo różnorodne, a życzenia jeszcze piękniejsze bo mali aktorzy wiedzieli już czego trzeba życzyć dorosłym kolegom – np. pełnej widowni… Karty z życzeniami  były wystawione w Teatrze przez miesiąc i można było je oglądać.

6. 9 czerwca dzieci wyjechały do Opola by wziąć udział w Dniu Otwartym Teatru Lalki i Aktora. Koszty podróży pokrywał Dom Kultury. Po raz pierwszy dzieci mogły wejść za kulisy prawdziwego teatru i poznać jego tajniki. Swoją podróż zaczęli od pracowni lalek gdzie każde dziecko mogło wykonać własną lalkę. Powstały piękne postaci z których może kiedyś zbudują przedstawienie.

 

 

 

 

 

 

 

  • Drugim punktem zwiedzania był magazyn lalek, gdzie dzieci rozpoznawały laki z przedstawień, na których były wcześniej np. na zakończenie zeszłego roku zajęć. Następnie udali się na scenę gdzie czekała aktorka otoczona różnymi typami lalek i pokazywała jak nimi animować. Każdy mógł wziąć jakąś lalkę i spróbować.

Bodaj najwięcej radości sprawił jednak chyba magazyn kostiumów, gdzie dzieci mogły się przebierać i zakładać maski i peruki…  Pisku i radości było ….

 

 

 

 

 

 

Marta Malińska                                           Martyna Czapla

 

 

 

 

 

 

 

Zuzia Sawicka                                                  Kewin Zygmund

 

 

 

 

 

 

 

Krawiec Tomasz                               Pluta i Kamila Sikora

 

 

 

 

 

 

 

Mateusz Hurnik                           Michał Hurnik

  • Kolejno dzieci przeszły do sali, w której odbyły warsztaty malowania na szklanych bombkach.

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie zaś mogli pobawić się dźwiękiem przy użyciu różnych mikrofonów.

 

 

 

 

Dzieci wróciły pełne wrażeń z własną lalką i bombką!!!

 

 

7. Na zakończenie zajęć w tym roku szkolnym odbyło się w Dobrotece spotkanie z panem Pawłem Mrozkiem. Na początek   wizyta w saloniku historycznym, a potem warsztaty plastyczne podczas których dzieci uczyły się jak wykonać znak graficzny swojego teatrzyku. Pomysłowość dzieci jest nieograniczona!

 

 

 

 

 

 

 

 

Bogatsze w wiele nowych doświadczeń  dzieci udały się na wakacje.

_______________________2012/2013_________________________

 

 

Comments are closed.