Orkiestra Dęta

 

Orkiestra Dęta

Szemrowice jest obecnie jednym z najstarszych zespołów artystycznych w Gminie Dobrodzień, by dobrze scharakteryzować tą orkiestrę, należałoby się cofnąć do lat dwudziestych XX. wieku, do wsi Szemrowice, czyli do miejsca gdzie orkiestra powstała i funkcjonuje do dziś.

Analizując historię, można śmiało stwierdzić że, od zarania dziejów była ona nierozłącznym elementem życia społecznego, gdyż swoimi występami uświetniali i nadal uświetniają wesela młodym parom i gościom weselnym, swą grą tworzą niezwykły klimat podczas uroczystości kościelnych takich jak odpusty parafialne, Boże Ciało, Boże Narodzenie, czy Wielkanoc.

Orkiestra ta jest również bardzo mocno związana ze strażą pożarną, gdyż działa ona we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Szemrowicach, mając w tamtejszej remizie OSP swoją siedzibę. Muzykanci tej orkiestry mają również swój ubiór, który kolorystycznie nawiązuje do straży pożarnej. W ramach współpracy ze strażą pożarną, swoimi występami ubogacają coroczne imprezy takie jak „Zawody Sikawek Konnych na Górnym Śląsku” oraz „Fire Truck Show” czyli Międzynarodowy Zlot Pojazdów Pożarniczych w Główczycach.

Orkiestra szczególnie podkreśla swoją obecność w Gminie Dobrodzień, czynnym udziałem w korowodach takich jak Dożynki Gminne oraz Orszak Trzech Króli, będąc jedną z wielu sekcji Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Dziś orkiestra liczy 25 osób, w różnym wieku, od najmłodszych po seniorów, którzy pod czujnym okiem oraz batutą Pana Alfonsa Witka, mają możliwość nauki oraz doskonalenia swoich umiejętności gry na instrumentach dętych. Pan Alfons od młodzieńczych lat był zamiłowanym muzykantem orkiestry dętej i dalej te zamiłowanie oraz pasję przekazuje młodym pokoleniom będąc dla nich autorytetem.

 

 

Comments are closed.