Mariusz Gosławski

……….Moja historia malowania kawą ma swój początek we Wrocławiu, gdzie tuż po studiach odwiedziłem siostrę. Brak pieniędzy na farby, z trudem starczało na życie i tak pojawiła się kawa, chociaż sam jej nie piję. Pierwszą pracę zrobiłem na próbę i zdjęcie zamieściłem na stronie jednej z internetowych galerii. Odzew był bardzo dobry. W 2009 roku przeczytałem artykuł o ludziach malujących kawą. Autorka wymienia sześć znanych osób malujących kawą na świecie. Są tam twórcy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, czy Filipin. Wśród nich znalazłem się także ja. Choć nikt nie zdradzał tajemnic warsztatu, swój własny wypracowywałem metodą prób i błędów. Doświadczenia nabrałem z czasem. Na efekt końcowy prac ma wiele czynników. Okazało się, że inaczej wychodzą prace w plenerze i w domu (inna temperatura powietrza, wilgotność), w słońcu i przed deszczem, z kawy rozpuszczalnej i własnoręcznie przemielonej, ze świeżo zaparzonej kawy i takiej, która została zaparzona kilka miesięcy wcześniej. Często się śmieję i powtarzam, że najlepsze prace wychodzą z kawy, którą dostanę za darmo. I dostaję. Efekt jest taki, że powstają coraz to nowsze prace i coraz lepsze. Bo ciągłe uczę się czegoś nowego, poznaję nowe rodzaje kawy, odkrywam nowe odcienie. A prace – te oryginalne jak i zamieszczane w Internecie – zachwycają oglądających na całym świecie.

Mariusz  Gosławski

(ur. 18 września 1980 r. w Piotrkowie Tryb.)

Artysta plastyk, malarz, fotograf, poeta i teolog-etyk.

Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli (2000r.)
i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (2007r.). Zamiast zostać księdzem wybrał zawód artysty. Dziś sztuka jest jego pasją, pracą i sposobem na życie. Uwielbia akwarele, plenery i … naleśniki.
Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Ulubionymi technikami malarskimi są akwarele i akryl, choć tworzy również prace pastelą. Maluje przede wszystkim pejzaże i architekturę, ale w jego twórczości można też znaleźć portrety czy tematy florystyczne. Uprawia także malarstwo ścienne, pisze ikony, tworzy grafikę czy odnawia rzeźby.
Należał do Klubu Twórców Kultury w Bełchatowie (1997-2007). W latach 2012-2015 prowadził Klub Plastyka w Bełchatowie.
Jest najbardziej znanym artystą malującym kawą w Polsce. Wymieniany wśród
6 artystów malujących kawą na świecie. Kawą zaczął tworzyć w 2007r. Nie jest kawoszem
i kawy nie pije, za to lubi jej miodowo-brunatny kolor.
Od 1995r. zafascynowany jest kulturą Japonii. Tworzy prace inspirowane sztuką Kraju Kwitnącej Wiśni – od 2008r. Jest to głównie malarstwo tuszem (sumi-e) i kaligrafia ale też origami czy ikebana. Był założycielem i przewodniczącym istniejącego w latach 2011-2013 Klubu Kultury Japońskiej w Bełchatowie. Jego działalność propagująca kulturę Japonii ma wielu sympatyków i zyskała uznanie m.in. Ambasady Japonii w Polsce.
Współpracuje z wieloma instytucjami, klubami i ośrodkami kultury prowadząc warsztaty artystyczne, prelekcje, pokazy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Czasem pomaga w sprawach duchowych i stawia karty tarota.
Ma na swoim koncie 5 tomików wierszy, 150 wystaw indywidualnych i ponad 160 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność twórczą. Prace artysty brały udział w aukcjach charytatywnych dla potrzebujących, a także znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, m.in.: Włochy, Portugalia, USA, Dubaj, Australia czy Japonia.

Comments are closed.